💕Valentīna dienas izcelsme

Ieskatoties visu mīlētāju dienas vēsturē, atklājām, ka dažādi avoti galvenos notikumus un darbības personāžus sasaista atšķirīgos veidos, taču visur vienojošais faktors ir mīlestība. Padalīsimies ar populārākajām leģendām.
❤️Viena no leģendām šīs dienas izcelsmi saista ar seno romiešu Luperkāliju (Lupercalia) festivālu, ar kuru februāra vidū atzīmēja pavasara tuvošanos, veicot dažādus rituālus auglības veicināšanai. Šo svētku tradīcija bija vīriešu un sieviešu salikšana pa pāriem ar loterijas palīdzību, lai iegūtu sev pāri nākamajam gadam. Daļa no nejauši saliktajiem pāriem vēlāk arī apprecējušies.
❤️Cita leģenda Valentīndienas izcelsmi skaidro ar priestera Valentīna nāvi. Lai gan ir ziņas par vairākiem kristiešiem – mocekļiem Valentīniem, pastāv uzskats, ka šī diena nosaukumu aizguvusi no priestera un ārsta, kurš kļuva par mocekli imperatora Klaudija II (Claudius II Gothicus) ap m. ē. 270. gadu. Atrazdamies apcietinājumā, priesteris Valentīns iemīlējās cietumsarga meitā, kurai pēc dažām liecībām, izārstēja smagu acu slimību. Naktī pirms nāvessoda priesteris atklāja savas jūtas jaunavai un parakstīja vēstuli “no Tava Valentīna”. Līdz pat mūsdienām šī frāze tiek lietota Valentīndienas apsveikumu kartītēs.
❤️ Vēl kāda leģenda vēsta par priesteri Valentīnu, kurš pārkāpis imperatora pavēles un slepeni salaulājis pārus, lai izglābtu vīriešus no došanās karā. Imperators Klaudijs secinājis, ka neprecēti vīrieši ir labāki karotāji nekā tie, kuriem ir ģimene, tāpēc aizliedza jauniem vīriešiem precēties. Kad imperators atklāja priestera pārkāpumu, to sodīja ar nāvessodu, kas ticis izpildīts m. ē. 270. gada 14. februārī.
❤️ Lai arī ticamu liecību, kas apstiprinātu vienu vai otru versiju, trūkst, tomēr no katras leģendas kaut kas ir saglabājies un iemiesojies šīs dienas tradīcijās. Piemēram, mīļoto cilvēku apdāvināšana ar apsveikuma kartītēm - 16. gs. Eiropā tās rakstīja ar roku, taču jau 18. gs. beigās Valentīndienas kartītes sāka iespiest tipogrāfijās ar jau gatavu nodrukātu vēlējumu vai dzejas rindām. Parasti uz atklātnītēm atainoja romiešu mīlestības dievu Kupidonu, sirdis un arī putnus, jo uzskatīja, ka putnu pārošanās sezona sākas februāra vidū. Putni kļuva par romantiskās dienas simbolu.
❤️ Svētā Valentīna diena ir populāra ASV, Lielbritānijā, Kanādā, Austrālijā, bet tā tiek atzīmēta arī citās valstīs, piemēram, Argentīnā, Francijā, Vācijā, Meksikā, Dienvidkorejā u. c. Filipīnās, piemēram, tā ir populāra kāzu diena, kad siržu savienību jaunlaulātie noslēdz īpašā ceremonijā vienlaicīgi ar simtiem citu pāru.
❤️ Pagaidām nav izveidojušās tikai Latvijai raksturīgas 14. februāra svinēšanas tradīcijas – pamatā tās aizgūtas no Rietumeiropas. Vēl pavisam nesen šī diena bija bagāta ar dažādām iespējām apmeklēt muzikālus pasākumus, piemēram, vairākus gadus šajā datumā tika rīkoti tādu mūziķu kā Linda Leen un Dons koncerti. Diena iedvesmoja arī citas kultūras norises, piemēram, mīlas dzejas lasījumus.
Pastāsti, kāda ir Tava Valentīndienas tradīcija? 😍 Laipni lūgti padalīties zemāk komentārā!
Avots rakstam: https://enciklopedija.lv